Jaskinia Punkvy (Punkevní jeskyně), usytuowana w sercu Morawskiego Krasu, to jedno z najpiękniejszych miejsc krasowych w Czechach, którego odkrycia sięgają początków XX wieku. Największą atrakcją tej jaskini, która od lat fascynuje zwiedzających, jest przepaść Macocha – naturalny lej krasowy o głębokości 138,5 metra! Jest to jedno z najpotężniejszych i najbardziej imponujących miejsc w Czechach, które swoją nazwą oraz legendą wciąga odwiedzających w wir niezwykłych legend i opowieści.
Zwiedzanie jaskini odbywa się dwoma szlakami – suchym, o długości 810 metrów, oraz wodnym, który prowadzi przez podziemną rzekę Punkva. Pierwszy z nich, odkryty między 1909 a 1914 rokiem przez profesora Karla Absolona, wprowadza turystów w świat stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów. Drugi, odkryty w latach 1920-1933, umożliwia przepłynięcie łodzią przez podziemne wody, oferując niezapomniane wrażenia. Część turystyczna jaskini to niezwykła kolekcja formacji naciekowych, które powstały dzięki długotrwałemu procesowi osadzania wody krasowej. Nam, niestety, w listopadzie udało się zwiedzić tylko część suchą, ale i tak wrażenia były niesamowite!
W Jaskini Punkvy można podziwiać m.in. Salę Frontową, w której znajdują się imponujące stalaktyty i stalagmity, a także słynny stalagnat Słup Salma, nazwany na cześć właściciela tych ziem. Kolejnym fascynującym punktem jest Lustrzane Jeziorko, gdzie odbicia nacieków w wodzie tworzą niesamowite wrażenie. W jaskini natrafić można na formacje przypominające Turka w turbanie, wazon, krasnala, a także napotkać przykłady młodszych form naciekowych, jak Baldachim i Anioł.
Przepaść Macocha powstała w wyniku zawalenia się krasowych komór, które zablokowały bieg podziemnej rzeki Punkva. Dwa jeziora, które powstały w wyniku tego zdarzenia, stały się integralną częścią tego naturalnego fenomenu - Górne Jeziorko i Dolne Jeziorko. Na trasie zwiedzania trafiamy na taras, który oferuje niezwykły widok na powalającą przestrzeń tej przepaści. Wokół Macochy biegną szlaki turystyczne i pomosty widokowe, z których można podziwiać nie tylko przepaść, ale także krajobrazy Morawskiego Krasu.
Legendy związane z przepaścią Macocha są równie fascynujące jak jej fizyczna obecność. Jedna z najbardziej znanych opowieści głosi, że nazwa „Macocha” pochodzi od tragicznego wydarzenia z XVII wieku. W pobliskiej wsi Vilémovice mieszkał wdowiec z synem. Ożenił się ponownie, a jego nowa żona, macocha, nie darzyła chłopca sympatią. Gdy kobieta urodziła własnego syna, postanowiła pozbyć się pasierba. Zawabiła go do lasu, a gdy dotarli na skraj przepaści, zepchnęła chłopca w dół. Chłopiec uchwycił się jednak rosnących w ścianie przepaści krzewów, a jego wołanie o pomoc usłyszeli drwale, którzy go uratowali. Wtedy, jako kara za jej zbrodnię, ludzie z wioski zepchnęli macochę w przepaść. Od tego czasu to miejsce zaczęto nazywać Macochą.
Przepaść Macocha, choć nie jest najgłębsza w Czechach, jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Morawskiego Krasu, a jej legenda dodaje jej dodatkowego uroku i tajemniczości. To miejsce, pełne naturalnych cudów i zbrodniczej historii, niezmiennie przyciąga turystów, oferując im niezapomniane wrażenia z pobytu w sercu czeskiej przyrody. Po zwiedzaniu jaskini warto przespacerować się pobliskimi szlakami, a także odwiedzić znajdujące się na skraju przepaści schronisko. Jestem pewna, że Morawski Kras Was zauroczy!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz