piątek, 7 lutego 2025

Pałac myśliwski w Gorzycach - podkowa bez szczęścia

Na pograniczu polsko-czeskim, niepozornych Gorzycach, wyrosły aż dwa pałace. Obok reprezentacyjnej siedziby hrabiego von Arco na początku XX wieku nowy właściciel wzniósł pałacyk myśliwski... choć określanie go tym zdrobnieniem w żaden sposób nie oddaje ogromu rezydencji z potężną wieżą. 

Pałac Dolny, znany również jako pałac myśliwski, został wzniesiony w 1914 roku przez magnata węglowego Friedländera-Fulda. Choć budowa była wyjątkowym przedsięwzięciem, sam właściciel nie miał okazji długo cieszyć się swoją nową rezydencją – zmarł zaledwie kilka lat po jej ukończeniu. Pałac zaprojektowany przez architekta Schulze-Naumberga ma kształt podkowy, a centralnym elementem jest czworoboczna wieża, która wyróżnia się neobarokowym hełmem z lukarnami (niewielkimi okienkami dachowymi). 

W tej charakterystycznej wieży mieści się brama przejazdowa, a powyżej niej znajduje się herb, który niegdyś zdobił budowlę. Początkowo pałac był parterowy, z dachem spadowym, w którym znajdowały się tzw. "wole oczy" – specyficzne okna zapewniające naturalne światło. Na końcach pałacu, na obu skrzydłach, umieszczono pawilony, które również zwieńczono mansardowymi dachami z lukarnami, nadającym budowli elegancki, klasyczny wygląd.

Współczesny stan pałacu znacząco różni się od tego, jaki panował za czasów jego świetności. Przez pewien okres pałac stanowił część kopalni „1-go Maja”, która postanowiła przekształcić go w „Dom Górnika”. Planowano wtedy rozbudować budynek, ale rozpoczęte prace zostały nagle wstrzymane. 

Dziś pałac myśliwski stoi opuszczony, ogrodzony, powoli zamieniając się w ruinę. Choć nadal można dostrzec w nim elementy dawnej okazałości, jego obecny wygląd to już tylko cień dawnej świetności, a otwarty dziedziniec, który kiedyś tętnił życiem, dziś jest jedynie wspomnieniem.


Podoba Ci się moja twórczość? 
Będzie mi miło, jak postawisz mi wirtualną kawę, która doda mi energii do działania :-)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz