czwartek, 22 sierpnia 2024

Zwierzyniec - serce Zamojszczyzny i Roztocza

Po zeszłorocznej wycieczce do Zamościa zapragnęłam wrócić na wschód. Nie mogłam przy tym pominąć Zwierzyńca, który jest sercem Zamojszczyzny i jednym z najpiękniejszych miejsc na Roztoczu.

Historia Zwierzyńca sięga końca XVI wieku, kiedy Jan Zamoyski nabył te tereny i włączył je do Ordynacji Zamojskiej. Powstał drewniany dwór otoczony ogrodem oraz "zwierzyniec", w którym mieszkały żubry, łosie, sarny, jelenie, daniele oraz tarpany. XVII stulecie przyniosło przebudowę dworu. Przy rezydencji powstał staw, wyspy, teatr na wodzie i kanał, po którym można było pływać gondolami. Zwierzyniec przyciągał takie osobistości, jak Władysław IV, Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki czy Jan Sobieski. 

Przy pałacu rozwinęła się osada, której rozkwit nastąpił w XIX wieku, gdy do Zwierzyńca przeniesiono zarząd Ordynacji Zamojskiej. Rozwijał się także przemysł; w 1804 roku powstała "mechanika" - pierwszy w Polsce zakład metalurgiczny produkujący maszyny i narzędzia rolnicze, a w 1806 roku działający do dziś browar. Od 1873 r. działał największy zakład - fabryka wyrobów drzewnych. W 1944 roku rozwiązano Ordynację Zamojską. Miasteczko mocno ucierpiało podczas działań wojennych, lecz dziś, gdy odzyskało dawny blask, jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w tej części kraju.

Roztocze przyciąga turystów walorami turystycznymi i urokiem wsi i miasteczek. Zwierzyniec, młodszy brat dostojnego Zamościa, jest prawdziwym klejnotem tego rejonu. 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz