sobota, 21 września 2024

Gromnik - najwyższa góra Wzgórz Strzelińskich i wieża widokowa

Jeśli lubicie Ślężę, to spodoba Wam się Gromnik. Najwyższa góra Wzgórz Strzelińskich przed wiekami była miejscem kultu pogańskiego, a w okresie średniowiecza swoją siedzibę mieli tam słynący z rozbojów bracia Czirnowie. Choć po ich zamku zachowały się już tylko relikty, to na Gromniku powstała w 2012 r. nowa budowla - wieża widokowa, z której można dostrzec Góry Sowie oraz... Sky Tower we Wrocławiu. Nie zastanawiajcie się, tylko ruszajcie na Wzgórza Strzelińskie!


Wejście na wzgórze Gromnik nikomu nie powinno sprawić problemów. Choć jest to najwyższy szczyt Wzgórz Strzelińskich i mierzy 393 m n.p.m., to dotarcie do wieży widokowej  parkingu zajmuje jakieś... 10 minut. Mowa oczywiście o parkingu na Rozdrożu pod Gromnikiem, z którego ruszamy żółto-czerwonym szlakiem. Miłośnicy dłuższych spacerów na Gromnik mogą dotrzeć także z Miłocic, Krzywiny albo od strony Strzelina. Jednym słowem - co kto lubi.


Na Gromniku od razu w oczy rzuca się wieża widokowa. Konstrukcja szachulcowa nawiązuje do dolnośląskiej historii, a sama konstrukcja jest współczesna - wieżę wzniesiono w 2012 roku. Sam projekt był długo dyskutowany - z jednej strony argumentem byłaby możliwość budowy wyższej wieży, ale metalowej, odsłoniętej, typu "świder". Z drugiej strony stawiano na estetykę i zabudowaną, lecz niższą wieżę. Wygrała ta druga koncepcja. Z tarasu widokowego i platformy możemy podziwiać dziś panoramę Wzgórz Strzelińskich, a także Góry Sowie, Strzelin czy Wrocław.


Wieżą widokowa nie jest pierwszą budowlą, jaka powstała na Gromniku. Już w czasach prehistorycznych było to miejsce kultu pogańskiego; od VIII do V w. p.n.e. istniał tu gród kultury łużyckiej, a  od IX do X wieku n.e. znajdował się tu gród Ślężan. Archeolodzy odnaleźli także ślady przedpiastowskiej rotundy, prawdopodobnie chrześcijańskiej kaplicy lub wieży obronnej. W okresie średniowiecza (1427 r.) powstał rycerski zamek rodziny Czirnów, która zasłynęła z rabunków i rozbojów. W 1482 roku zamek został zniszczony, a Czirnowie ustatkowali się i zdobyli łaskę książąt. Gromnik odżył w okolicach I wojny światowej - na wzgórzu mieściła się wówczas gospoda i wieża widokowa. Niestety budynki zostały wysadzone w 1945 roku. Dziś na Gromniku możemy podziwiać nie tylko widoki, ale też relikty średniowiecznego zamku.


Nigdy nie spodziewałam się, że na tak niepozornym wzniesieniu znajdę tyle ciekawostek. Od czasów prehistorycznych, przez mroczne historie średniowiecza, aż do współczesnej, "oszukanej" wieży, która wygląda na zabytkową. W gminie Przeworno jest kilka interesujących zabytków, ale Gromnik zostaje moim numerem jeden do odwiedzenia. 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz