Czy wiesz, że jeden z największych pałaców na Dolnym Śląsku znajduje się niecałe 40 kilometrów od Wrocławia? Oleśnica Mała to miejsce, gdzie historia, architektura i natura łączą się w unikalny sposób. To właśnie tutaj joannici wznieśli majestatyczny pałac, będący świadkiem minionych epok, zachwycający swoją architekturą i otaczającym go parkiem. Przenieś się w czasie, aby poczuć ducha minionych wieków i zobaczyć, jak historia Dolnego Śląska splata się z pięknem natury.
W Oleśnicy Małej już w I połowie XIII stulecia istniał pałac myśliwski Henryka Brodatego, a następnie komandoria zakonu templariuszy. Po kasacji zakonu majątek na niemal pięć wieków przejęli joannici (1312-1810), a po sekularyzacji ich dóbr właścicielem Oleśnicy Małej stało się państwo pruskie. Zaledwie cztery lata później król Fryderyk Wilhelm III podarował majątek feldmarszałkowi Johannowi Davidowi Ludwigowi hrabiemu Yorck von Wartenburg jako podziękowanie za udział w wojnie z Napoleonem. Dobra należały do jego potomków aż do 1945 roku, a od 1955 roku pałac jest siedzibą Zakładu Doświadczalnego Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.
Sercem majątku jest pałac, który na przestrzeni wieków ulegał licznym przebudowom. Po wielkim pożarze w 1706 roku powstała budowla, którą podziwiać możemy do dziś. Inicjatorem budowy był joannicki komtur von Dittrichstein, a prace zakończono w 1711 roku. Kolejne przebudowy przeprowadzili już Wartenbergowie w latach 1815-20 i 1904-05. Na początku XX wieku powstała tzw. wieża Zofii, w której mieści się główne wejście oraz oranżeria zajmująca całą długość kościoła. Warto także zwrócić uwagę na herby Wartenbergów od strony dziedzińca, a także zobaczyć kamienne płyty średniowiecznego stołu sędziowskiego, nagrobek ulubionego konia feldmarszałka Siwka z Möckern i pomnik poległych podczas I wojny. Niestety nie udało nam się zwiedzić wnętrz pałacu.
Pałac otacza zabytkowy park o powierzchni 20 ha założony na początku XIX wieku. W jego północnej części znajduje się okrągły staw oraz aleja lipowa. Północno-wschodnia część parku to teren krajobrazowy, w którym rośnie kilka starych dębów. Wśród zieleni wzniesiono w 1830 roku ośmioboczne mauzoleum, w którym pochowano, między innymi, feldmarszałka Johanna Dawida Ludwiga hrabiego Yorck von Wartenberg, jego małżonkę Johannę (z domu Seidel) oraz ich syna Heinricha i córkę Berthę. Projekt budowli przygotował Carl Ferdinand Langhans, a prace wykonał radca budowlany Julius Schultze. Zaglądając przez okienko, dostrzeżemy zachowane sarkofagi.
Oleśnica Mała to miejsce, które łączy w sobie bogatą historię, architektoniczne skarby i niepowtarzalny urok przyrody. Pałac i otaczający go park to świadectwa minionych epok, które przetrwały burzliwe dzieje regionu. Choć nie mamy dziś pełnego dostępu do wnętrz pałacu, to sama możliwość spacerowania po jego terenach i podziwiania zarówno architektury, jak i naturalnych krajobrazów, jest niezapomnianym doświadczeniem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz